Name : eIF3A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN9656644208
| Long name | Biotin Conjugated, eIF3A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | e3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against e3A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 830-880/1382 |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human eIF3A |
| Gene ID number | 8661 |
| Swiss Prot | Q14152 |
| Tested applications | IHC-P |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | The eIF-3 complex associates with the 40S ribosome and facilitates the recruitment of eIF-1, The eIF-3 complex is also required for disassembly and recycling of post-termination ribosomal complexes and subsequently prevents premature joining of the 40S and 60S ribosomal subunits prior to initiation, The eIF-3 complex stimulates mRNA recruitment to the 43S PIC and scanning of the mRNA for AUG recognition, eIF-1A, eIF-2:GTP:methionyl-tRNAi and eIF-5 to form the 43S preinitiation complex (43S PIC), which is required for several steps in the initiation of protein synthesis, Component of the eukaryotic translation initiation factor 3 (eIF-3) complex |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | EIF3S10, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit 10, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit A, KIAA0139, P167, TIF32, eIF-3-theta, eIF3 p167, eIF3 p180, eIF3 p185, eIF3-p170, eIF3-theta, eIF3a, p180, p185, EIF3 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | eIF3A Conjugated |
| Short name | Conjugated, eIF3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, eIF3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |