Name : eIF3K Antibody, ALEXA FLUOR 555
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN8470620160
| Long name | ALEXA FLUOR 555 Conjugated, eIF3K Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-e3K PAb ALEXA FLUOR 555 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 555, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | e3K |
| Specificity | This is a highly specific antibody against e3K |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human eIF3K |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Muscle-specific gene M9 protein) is a widely expressed translation initiation factor that belongs to the eIF3 subunit K family, Translation initiation factor 3 (eIF3) is a multisubunit complex containing at least 12 subunits, a regulatory subunit of cyclin-dependent kinase 4 (Cdk4), and interacts with several other initiation factors to form the 40S initiation complex, and it is ubiquitously expressed in human tissues, and plants, eIF3 binds to the 40S ribosomal subunit, eIF3K is conserved among high eukaryotes, eIF3K is distributed both in nucleus and cytoplasm and colocalizes with cyclin D3, eIF3K is the smallest subunit of eIF3 and it interacts with several other subunits of eIF3 and the 40S ribosomal subunit, including mammals, insects, promotes the binding of methionyl-tRNAi and mRNA, eIF3K (Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 553nm/568nm |
| Synonyms | eIF3k PRO1474 HSPC029 PTD001 PLAC-24 M9 ARG134 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, Very high photo stable ALEXA conjugate, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 555, Alexa Fluor |
| Gene target | eIF3K |
| Short name | eIF3K Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 555 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 555, eIF3K (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24656 |
| Gene | EIF3K |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Synonyms gene | EIF3S12 |
| Synonyms gene name | eukaryotic translation initiation factor 3, subunit 12 eukaryotic translation initiation factor 3, subunit K |
| Locus | 19q13, 2 |
| Discovery year | 2005-01-10 |
| GenBank acession | AB019392 |
| Entrez gene record | 27335 |
| Pubmed identfication | 11042152 14519125 |
| RefSeq identity | NM_013234 |
| Classification | Eukaryotic translation initiation factor 3 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000180865 |