Name : eIF3K Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN2802976984
| Long name | HRP Conjugated, eIF3K Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | e3K |
| Specificity | This is a highly specific antibody against e3K |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human eIF3K |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Muscle-specific gene M9 protein) is a widely expressed translation initiation factor that belongs to the eIF3 subunit K family, Translation initiation factor 3 (eIF3) is a multisubunit complex containing at least 12 subunits, a regulatory subunit of cyclin-dependent kinase 4 (Cdk4), and interacts with several other initiation factors to form the 40S initiation complex, and it is ubiquitously expressed in human tissues, and plants, eIF3 binds to the 40S ribosomal subunit, eIF3K is conserved among high eukaryotes, eIF3K is distributed both in nucleus and cytoplasm and colocalizes with cyclin D3, eIF3K is the smallest subunit of eIF3 and it interacts with several other subunits of eIF3 and the 40S ribosomal subunit, including mammals, insects, promotes the binding of methionyl-tRNAi and mRNA, eIF3K (Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | E3-p28, E3K_HUMAN, E3K_HUMAN, E3S12, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit 12, Eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K, HSPC029, M9, MSTP001, Muscle specic gene M9 protein, Muscle-specic gene M9 protein, PLAC 24, PLAC-24, PLAC24, PRO1474, PTD001, e 3 p25, e 3 p28, e-3 p25, e-3 p28, e3k, e3k, ARG134 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | eIF3K Conjugated |
| Short name | Conjugated, eIF3K Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, eIF3K (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |