Name : EIF4A1 antibody
Supplier : GENWAYS
Price :521
SKU : GEN9174520343
| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| French translation | anticorps |
| Gene target | EIF4A1 |
| Short name | EIF4A1 antibody |
| Alternative name | EIF4A1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3282 |
| Gene | EIF4A1 |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 4A1 |
| Synonyms gene | EIF4A |
| Synonyms gene name | eukaryotic translation initiation factor 4A, isoform 1 |
| Synonyms | DDX2A EIF-4A |
| Locus | 17p13, 1 |
| Discovery year | 1991-03-04 |
| GenBank acession | D13748 |
| Entrez gene record | 1973 |
| Pubmed identfication | 8493113 9790779 |
| RefSeq identity | NM_001416 |
| Classification | DEAD-box helicases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000108149 |