Name : Enterobacteria phage 933W Shiga-like toxin 2 subunit B (stxB2)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1288
SKU : GEN6138444324
| Long name | Recombinant Enterobacteria phage 933W Shiga-like toxin 2 subunit B (stxB2) |
| Alternative names | Shiga toxin 2 subunit B, Shiga-like toxin 2 subunit B, Verocytotoxin 2 subunit B, Verotoxin 2 subunit B, Shiga toxin 2 subunit B |
| Gene name | stxB2 |
| Other gene names | L0104, SLT-2 B subunit, SLT-2b, SLT-IIb, Verotoxin 2 subunit B, sltIIB, stx2B, stx2B, stxB2, stxB2 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Shiga-like toxin 2 subunit B (stxB2) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Enterobacteria phage 933W Shiga-like 2 subunit B (stxB2) |
| Short name | Enterobacteria phage 933W Shiga-like 2 subunit B (stxB2) |
| Alternative name | Enterobacteria phage 933W Shiga-like toxin 2 functionnal sequence B (stxB2) |