Name : Enterobacteria phage P1 Repressor protein C4 (C4)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1282
SKU : GEN1126464372
| Long name | Recombinant Enterobacteria phage P1 Repressor protein C4 (C4) |
| Alternative names | Repressor protein C4, Repressor protein C4 |
| Gene name | C4 |
| Other gene names | C4 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Repressor protein C4 (C4) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Enterobacteria phage P1 Repressor protein C4 (C4) |
| Short name | Enterobacteria phage P1 Repressor protein C4 (C4) |
| Alternative name | Enterobacteria phage P1 Repressor protein C4 (C4) |
| Identity | 1323 |
| Gene | C4A |
| Long gene name | complement C4A (Rodgers blood group) |
| Synonyms gene name | complement component 4A complement component 4A (Rodgers blood group) |
| Synonyms | CPAMD2 C4S CO4 C4 C4A3 C4A2 C4A4 C4A6 C4B RG |
| Locus | 6p21, 33 |
| Discovery year | 2001-06-22 |
| GenBank acession | L26261 M14823 X77491 AY224378 |
| Entrez gene record | 720 |
| RefSeq identity | NM_007293 |
| Classification | Complement system Blood group antigens C3 and PZP like, alpha-2-macroglobulin domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000031186 |
| Locus Specific Databases | LRG_137 |