Name : FAHD2A Antibody, ALEXA FLUOR 350
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN4084638719
| Long name | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, FAHD2A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-FAHD2A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAHD2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAHD2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAHD2A |
| Gene ID Number | 51011 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | A number of genetic diseases are linked to genes on chromosome 2, Alstré, An extremely rare recessive genetic disorder, FAHD2A and B utilize calcium and magnesium as cofactors, Harlequin icthyosis, The genes encoding FAHD2A/B map to human chromosome 2, The lipid metabolic disorder sitosterolemia is associated with ABCG5 and ABCG8, a rare and morbid skin deformity, and may possess hydrolase activity, designated FAHD2A (fumarylacetoacetate hydrolase domain-containing protein 2A) and FAHD2B (fumarylacetoacetate hydrolase domain-containing protein 2A), encodes over 1, is also associated with mutations to chromosome 2, is associated with mutations in the ABCA12 gene, syndrome, the second largest human chromosome, which consists of 237 million bases, °, &permil, 400 genes and makes up approximately 8% of the human genome, The FAH family contains two highly homologous 314 amino acid proteins |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 343nm/442nm |
| Synonyms | CGI-105 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target | FAHD2A |
| Short name | FAHD2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 350, FAHD2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24252 |
| Gene | FAHD2A |
| Long gene name | fumarylacetoacetate hydrolase domain containing 2A |
| Locus | 2q11, 1 |
| Discovery year | 2004-08-19 |
| GenBank acession | AF151863 |
| Entrez gene record | 51011 |
| RefSeq identity | NM_016044 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000130397 |