Name : FAM156A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3066422400
| Long name | FAM156A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | FAM156A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FAM156A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM156A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM156A/TMEM2 |
| Gene ID number | 23670 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | No data available |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | FA156_HUMAN, FAM156A/TMEM2, Family with sequence similarity 156, PP12994, PRO0659, TMEM29, TMEM29B, Transmembrane protein 29, member A, FAM156B |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM156A |
| Short name | FAM156A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FAM156A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 30114 |
| Gene | FAM156A |
| Long gene name | family with sequence similarity 156 member A |
| Synonyms gene | TMEM29 |
| Synonyms gene name | member A , transmembrane protein 29 family with sequence similarity 156 |
| Synonyms | PRO0659 |
| Locus | Xp11, 22 |
| Discovery year | 2004-06-02 |
| GenBank acession | AF090943 |
| Entrez gene record | 29057 |
| Pubmed identfication | 12477932 |
| RefSeq identity | NM_014138 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000188220 |