Name : FAM161A Antibody, ALEXA FLUOR 594
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN7724296569
| Long name | ALEXA FLUOR 594 Conjugated, FAM161A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-FAM161A PAb ALEXA FLUOR 594 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 594, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM161A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM161A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM161A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | A retinal dystrophy belonging to the group of pigmentary retinopathies, As their condition progresses, Patients typically have night vision blindness and loss of midperipheral visual field, Retinitis pigmentosa is characterized by retinal pigment deposits visible on fundus examination and primary loss of rod photoreceptor cells followed by secondary loss of cone photoreceptors, they lose their far peripheral visual field and eventually central vision as well, with isoform 1 being the mot abundant in all tissues tested, Involvement in disease:Defects in FAM161A are the cause of retinitis pigmentosa type 28 (RP28) , Isoform 1 and isoform 3 are widely expressed with highest levels in retina and testis |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 590nm/617nm |
| Synonyms | FLJ13305 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | 594, ALEXA FLUOR®, Alexa Fluor |
| Conjugated | Alexa conjugate 1 |
| Gene target | FAM161A |
| Short name | FAM161A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 594 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 594, FAM161A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25808 |
| Gene | FAM161A |
| Long gene name | family with sequence similarity 161 member A |
| Synonyms gene | RP28 |
| Synonyms gene name | member A , retinitis pigmentosa 28 (autosomal recessive) family with sequence similarity 161 |
| Locus | 2p15 |
| Discovery year | 2008-06-05 |
| Entrez gene record | 84140 |
| Pubmed identfication | 10507729 20705278 20705279 |
| RefSeq identity | NM_032180 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000152165 |