Name : FAM29A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN4319606562
| Long name | FAM29A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | FAM29A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FAM29A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM29A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM29A/HAUS6 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | HAUS6 (HAUS augmin-like complex, HAUS6 exists as two alternatively spliced isoforms that are encoded by a gene located on human chromosome 9, HAUS6 localizes to cytoplasm, Required for mitotic progression, The HAUS complex is essential for microtubule generation, also known as FAM29A or Dgt6, and undergoes post-translational phosphorylation following mitosis on multiple serine and threonine residues, centrosome integrity, cytoskeleton, is a 955 amino acid component of the augmin complex, mitotic spindle assembly and completion of cytokinesis, mitotic spindle microtubules and interphase centrosomes, subunit 6), The human augmin complex (HAUS) is an evolutionarily conserved 8-subunit protein complex that was initially discovered in Drosophila |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | Dim gamma tubulin homolog, FLJ20060, Family with sequence similarity 29 member A, HAUS augmin like complex subunit 6, HAUS6, HAUS6_HUMAN, KIAA15741, Dgt6 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM29A |
| Short name | FAM29A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FAM29A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25948 |
| Gene | HAUS6 |
| Long gene name | HAUS augmin like complex subunit 6 |
| Synonyms gene | FAM29A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 29, member A |
| Synonyms | FLJ20060 KIAA1574 dgt6 |
| Locus | 9p22, 1 |
| Discovery year | 2004-01-06 |
| GenBank acession | AL832495 |
| Entrez gene record | 54801 |
| Pubmed identfication | 10997877 19427217 |
| RefSeq identity | NM_017645 |
| Classification | HAUS augmin like complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019622 |