Name : FAM29A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN5749127899
| Long name | FITC Conjugated, FAM29A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM29A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM29A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM29A/HAUS6 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | HAUS6 (HAUS augmin-like complex, HAUS6 exists as two alternatively spliced isoforms that are encoded by a gene located on human chromosome 9, HAUS6 localizes to cytoplasm, Required for mitotic progression, The HAUS complex is essential for microtubule generation, also known as FAM29A or Dgt6, and undergoes post-translational phosphorylation following mitosis on multiple serine and threonine residues, centrosome integrity, cytoskeleton, is a 955 amino acid component of the augmin complex, mitotic spindle assembly and completion of cytokinesis, mitotic spindle microtubules and interphase centrosomes, subunit 6), The human augmin complex (HAUS) is an evolutionarily conserved 8-subunit protein complex that was initially discovered in Drosophila |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | FLJ20060 KIAA1574 dgt6 |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM29A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, FAM29A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, FAM29A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25948 |
| Gene | HAUS6 |
| Long gene name | HAUS augmin like complex subunit 6 |
| Synonyms gene | FAM29A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 29, member A |
| Locus | 9p22, 1 |
| Discovery year | 2004-01-06 |
| GenBank acession | AL832495 |
| Entrez gene record | 54801 |
| Pubmed identfication | 10997877 19427217 |
| RefSeq identity | NM_017645 |
| Classification | HAUS augmin like complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019622 |