Name : FAM29A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN8706867201
| Long name | HRP Conjugated, FAM29A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM29A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM29A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM29A/HAUS6 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | HAUS6 (HAUS augmin-like complex, HAUS6 exists as two alternatively spliced isoforms that are encoded by a gene located on human chromosome 9, HAUS6 localizes to cytoplasm, Required for mitotic progression, The HAUS complex is essential for microtubule generation, also known as FAM29A or Dgt6, and undergoes post-translational phosphorylation following mitosis on multiple serine and threonine residues, centrosome integrity, cytoskeleton, is a 955 amino acid component of the augmin complex, mitotic spindle assembly and completion of cytokinesis, mitotic spindle microtubules and interphase centrosomes, subunit 6), The human augmin complex (HAUS) is an evolutionarily conserved 8-subunit protein complex that was initially discovered in Drosophila |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | FLJ20060 KIAA1574 dgt6 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | FAM29A Conjugated |
| Short name | Conjugated, FAM29A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, FAM29A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 25948 |
| Gene | HAUS6 |
| Long gene name | HAUS augmin like complex subunit 6 |
| Synonyms gene | FAM29A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 29, member A |
| Locus | 9p22, 1 |
| Discovery year | 2004-01-06 |
| GenBank acession | AL832495 |
| Entrez gene record | 54801 |
| Pubmed identfication | 10997877 19427217 |
| RefSeq identity | NM_017645 |
| Classification | HAUS augmin like complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019622 |