Name : FAM36A Antibody, ALEXA FLUOR 350
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN1889491780
| Long name | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, FAM36A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-FAM36A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM36A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM36A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM36A |
| Gene ID Number | 116228 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | A breakpoint has been identified in 1q which disrupts the DISC1 gene and is linked to schizophrenia, Aberrations in chromosome 1 are found in a variety of cancers including head and neck cancer, Gaucher disease and Usher syndrome are also associated with chromosome 1, It belongs to the FAM36 family, Notably, Parkinsons, Stickler syndrome, The FAM36A gene product has been provisionally designated FAM36A pending further characterization, The MUTYH gene is located on chromosome 1 and is partially responsible for familial adenomatous polyposis, The exact function of FAM36A remains unknown, The mechanism of rapidly enhanced aging is unclear and is a topic of continuing exploration, There are about 3, When defective, and considering the great number of genes there are also a large number of diseases associated with chromosome 1, malignant melanoma and multiple myeloma, the LMNA gene product can build up in the nucleus and cause characteristic nuclear blebs, the rare aging disease Hutchinson-Gilford progeria is associated with the LMNA gene which encodes lamin A, 000 genes on chromosome 1, Chromosome 1 is the largest human chromosome spanning about 260 million base pairs and making up 8% of the human genome, FAM36A is a multi-pass membrane protein |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 343nm/442nm |
| Synonyms | FLJ43269 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target | FAM36A |
| Short name | FAM36A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 350, FAM36A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 26970 |
| Gene | COX20 |
| Long gene name | COX20, cytochrome c oxidase assembly factor |
| Synonyms gene | FAM36A |
| Synonyms gene name | cerevisiae) , family with sequence similarity 36, member A COX20 Cox2 chaperone homolog (S |
| Locus | 1q44 |
| Discovery year | 2004-04-16 |
| GenBank acession | BC062419 |
| Entrez gene record | 116228 |
| Pubmed identfication | 22356826 23125284 |
| RefSeq identity | NM_198076 |
| Classification | Mitochondrial respiratory chain complex assembly factors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000040401 |