Name : FAM48A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5436904935
| Long name | FAM48A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | FAM48A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FAM48A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM48A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM48A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | BRCA2, Expression of FAM48A has been shown to be downregulated in malignant prostate tissues, FAM48A and p38 are required for downregulation of E-cadherin during gastrulation, FAM48A is highly expressed in testis and moderately expressed in brain and pituitary gland, In adult tissues, It is also expressed in several fetal tissues, Key tumor suppressor genes on chromosome 13 include the breast cancer susceptibility gene, Specifically, The gene encoding FAM48A maps to human chromosome 13, and the RB1 (retinoblastoma) gene, brain, including lung, thymus and kidney, which houses over 400 genes and comprises approximately 4% of the human genome, FAM48A is a 779 amino acid protein that interacts with p38 MAP kinase |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | BRCA2, Expression of FAM48A has been shown to be downregulated in malignant prostate tissues, FAM48A and p38 are required for downregulation of E-cadherin during gastrulation, FAM48A is highly expressed in testis and moderately expressed in brain and pituitary gland, In adult tissues, It is also expressed in several fetal tissues, Key tumor suppressor genes on chromosome 13 include the breast cancer susceptibility gene, Specifically, The gene encoding FAM48A maps to human chromosome 13, and the RB1 (retinoblastoma) gene, brain, including lung, thymus and kidney, which houses over 400 genes and comprises approximately 4% of the human genome, FAM48A is a 779 amino acid protein that interacts with p38 MAP kinase |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM48A |
| Short name | FAM48A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FAM48A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 20596 |
| Gene | SUPT20H |
| Long gene name | SAGA complex component , SPT20 homolog |
| Synonyms gene | C13orf19 FAM48A |
| Synonyms gene name | cerevisiae) , chromosome 13 open reading frame 19 family with sequence similarity 48, member A suppressor of Ty 20 homolog (S |
| Synonyms | SPT20 bA421P11, 4 P38IP |
| Synonyms name | p38 interacting protein transcription factor (p38 interacting protein) |
| Locus | 13q13, 3 |
| Discovery year | 2004-04-16 |
| GenBank acession | AF093250 |
| Entrez gene record | 55578 |
| Pubmed identfication | 12070015 16685401 19114550 |
| RefSeq identity | NM_017569 |
| Classification | SAGA complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000016747 |