Name : FAM48A Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN8028343815
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, FAM48A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-FAM48A PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM48A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM48A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM48A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | BRCA2, Expression of FAM48A has been shown to be downregulated in malignant prostate tissues, FAM48A and p38 are required for downregulation of E-cadherin during gastrulation, FAM48A is highly expressed in testis and moderately expressed in brain and pituitary gland, In adult tissues, It is also expressed in several fetal tissues, Key tumor suppressor genes on chromosome 13 include the breast cancer susceptibility gene, Specifically, The gene encoding FAM48A maps to human chromosome 13, and the RB1 (retinoblastoma) gene, brain, including lung, thymus and kidney, which houses over 400 genes and comprises approximately 4% of the human genome, FAM48A is a 779 amino acid protein that interacts with p38 MAP kinase |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | SPT20 bA421P11, 4 P38IP |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the FAM48A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | FAM48A |
| Short name | FAM48A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, FAM48A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 20596 |
| Gene | SUPT20H |
| Long gene name | SAGA complex component , SPT20 homolog |
| Synonyms gene | C13orf19 FAM48A |
| Synonyms gene name | cerevisiae) , chromosome 13 open reading frame 19 family with sequence similarity 48, member A suppressor of Ty 20 homolog (S |
| Synonyms name | p38 interacting protein transcription factor (p38 interacting protein) |
| Locus | 13q13, 3 |
| Discovery year | 2004-04-16 |
| GenBank acession | AF093250 |
| Entrez gene record | 55578 |
| Pubmed identfication | 12070015 16685401 19114550 |
| RefSeq identity | NM_017569 |
| Classification | SAGA complex |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000016747 |