Name : FAM70A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN5334518345
| Long name | Biotin Conjugated, FAM70A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM70A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM70A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM70A |
| Gene ID number | 55026 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | A single copy of X alone leads to Turner's syndrome, Chromosome X consists of about 153 million base pairs and nearly 1, Color blindness, More than 2 copies of the X chromosome, More than one copy of the X chromosome with a Y chromosome causes Klinefelter's syndrome, The FAM70A gene product has been provisionally designated FAM70A pending further characterization, The combination of an X and Y chromosome lead to normal male development while two copies of X lead to normal female development, There are a number of conditions related to an unsual number and combination of sex chromosomes being inherited, and Duchenne muscular dystrophy are well known X chromosome-linked conditions which affect males more frequently as males carry a single X chromosome, hemophilia, in the absence of a Y chromosome, is known as Triple X syndrome, 000 genes, The X and Y chromosomes are the human sex chromosomes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | FLJ20716 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM70A Conjugated |
| Short name | Conjugated, FAM70A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, FAM70A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 26086 |
| Gene | TMEM255A |
| Long gene name | transmembrane protein 255A |
| Synonyms gene | FAM70A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 70, member A |
| Locus | Xq24 |
| Discovery year | 2005-08-05 |
| GenBank acession | BC047054 |
| Entrez gene record | 55026 |
| Pubmed identfication | 12477932 |
| RefSeq identity | NM_017938 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022298 |