Name : FAM76A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN9664673706
| Long name | FITC Conjugated, FAM76A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM76A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM76A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM76A |
| Gene ID number | 199870 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | A breakpoint has been identified in 1q which disrupts the DISC1 gene and is linked to schizophrenia, Aberrations in chromosome 1 are found in a variety of cancers including head and neck cancer, Gaucher disease and Usher syndrome are also associated with chromosome 1, Notably, Parkinsons, Stickler syndrome, The FAM76A gene product has been provisionally designated FAM76A pending further characterization, The MUTYH gene is located on chromosome 1 and is partially responsible for familial adenomatous polyposis, The mechanism of rapidly enhanced aging is unclear and is a topic of continuing exploration, There are about 3, When defective, and considering the great number of genes there are also a large number of diseases associated with chromosome 1, malignant melanoma and multiple myeloma, the LMNA gene product can build up in the nucleus and cause characteristic nuclear blebs, the rare aging disease Hutchinson-Gilford progeria is associated with the LMNA gene which encodes lamin A, 000 genes on chromosome 1, Chromosome 1 is the largest human chromosome spanning about 260 million base pairs and making up 8% of the human genome |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | MGC34648 |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM76A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, FAM76A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, FAM76A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 28530 |
| Gene | FAM76A |
| Long gene name | family with sequence similarity 76 member A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 76, member A |
| Locus | 1p35, 3 |
| Discovery year | 2005-08-15 |
| GenBank acession | AK098318 |
| Entrez gene record | 199870 |
| RefSeq identity | NM_152660 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000003729 |