Name : FAM98A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5646023893
| Long name | FAM98A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | FAM98A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FAM98A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM98A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM98A |
| Gene ID number | 25940 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Angelman and Prader-Willi syndromes are associated with loss of function or deletion of genes in the 15q11-q13 region, In cases of Prader-Willi syndrome, In the case of Angelman syndrome, Marfan syndrome is associated with chromosome 15 through the FBN1 gene, Tay-Sachs disease is a lethal disorder associated with mutations of the HEXA gene, The FAM98 gene product has been provisionally designated FAM98 pending further characterization, chromosome 15 is made up of approximately 106 million base pairs and is about 3% of the human genome, there is a partial or complete deletion of this region from the paternal copy of chromosome 15, this loss is due to inactivity of the maternal 15q11-q13 encoded UBE3A gene in the brain by either chromosomal deletion or mutation, which is encoded by chromosome 15, Encoding more than 700 genes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | FA98A_HUMAN, Family with sequence similarity 98 member A, Hypothetical protein LOC25940, LOC25940, Protein FAM98A, FAM 98A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FAM98A |
| Short name | FAM98A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FAM98A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24520 |
| Gene | FAM98A |
| Long gene name | family with sequence similarity 98 member A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 98, member A |
| Synonyms | DKFZP564F0522 |
| Locus | 2p22, 3 |
| Discovery year | 2005-11-03 |
| Entrez gene record | 25940 |
| Pubmed identfication | 24257188 |
| RefSeq identity | NM_015475 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000152152 |