Name : FCGR2A, 34-216aa Human, His tag, E.coli
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN7619459339
| Available sizes | 100ug:990, 20ug:330 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| Conjugation | histidine |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | 34-216aa His tag, E, FCGR2A, coli |
| Short name | 34-216aa His tag, E, FCGR2A, coli |
| Host | Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | 34-216aa H, Escherichia Coli, histidine detection labelled, low affinity IIa, receptor (CD32), sapiens, fragment c fragment on Immunoglobulin G |
| Alternative technique | escherichia |
| Alternative to gene target | CD32 and CD32A and CDw32 and FCG2 and FcGR and FCGR2 and FCGR2A1 and IGFR2, FCGR2A and IDBG-104282 and ENSG00000143226 and 2212, IgG binding, Plasma membranes, low affinity IIa, receptor (CD32), this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0019864 and IgG binding and molecular function this GO :0038096 and Fc-gamma receptor signaling pathway involved in pha this GO cytosis and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019864: IgG binding, this GO :0019864: IgG binding, 9103, Fc fragment of IgG |
| Identity | 3616 |
| Gene | FCGR2A |
| Long gene name | Fc fragment of IgG receptor IIa |
| Synonyms gene | FCG2 FCGR2A1 FCGR2 |
| Synonyms gene name | Fc fragment of IgG, low affinity IIa, low affinity IIa, receptor (CD32) , receptor for (CD32) Fc fragment of IgG |
| Synonyms | CD32 CD32A IGFR2 CDw32 |
| Synonyms name | Immunoglobulin G Fc receptor II Fc gamma receptor IIa |
| Locus | 1q23, 3 |
| Discovery year | 1988-11-30 |
| GenBank acession | J03619 |
| Entrez gene record | 2212 |
| Pubmed identfication | 2139735 |
| RefSeq identity | NM_021642 |
| Classification | CD molecules Immunoglobulin like domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000034469 |
| Locus Specific Databases | LRG_1109 |