Name : FCGR2A Over-expression Lysate reagent
Supplier : GENWAYS
Price :463
SKU : GEN7878026301
| Old catalog number | 36-614-463293 |
| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| Gene target | FCGR2A Over-expression Lysate reagent |
| Short name | FCGR2A Over-expression Lysate reagent |
| Alternative name | low affinity IIa, receptor (CD32) Over-expression Lysate reagent, fragment c fragment on Immunoglobulin G |
| Alternative to gene target | CD32 and CD32A and CDw32 and FCG2 and FcGR and FCGR2 and FCGR2A1 and IGFR2, FCGR2A and IDBG-104282 and ENSG00000143226 and 2212, IgG binding, Plasma membranes, low affinity IIa, receptor (CD32), this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0019864 and IgG binding and molecular function this GO :0038096 and Fc-gamma receptor signaling pathway involved in pha this GO cytosis and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0070062 and extracellular vesicular exosome and cellular component, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019864: IgG binding, this GO :0019864: IgG binding, 9103, Fc fragment of IgG |
| Identity | 3616 |
| Gene | FCGR2A |
| Long gene name | Fc fragment of IgG receptor IIa |
| Synonyms gene | FCG2 FCGR2A1 FCGR2 |
| Synonyms gene name | Fc fragment of IgG, low affinity IIa, low affinity IIa, receptor (CD32) , receptor for (CD32) Fc fragment of IgG |
| Synonyms | CD32 CD32A IGFR2 CDw32 |
| Synonyms name | Immunoglobulin G Fc receptor II Fc gamma receptor IIa |
| Locus | 1q23, 3 |
| Discovery year | 1988-11-30 |
| GenBank acession | J03619 |
| Entrez gene record | 2212 |
| Pubmed identfication | 2139735 |
| RefSeq identity | NM_021642 |
| Classification | CD molecules Immunoglobulin like domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000034469 |
| Locus Specific Databases | LRG_1109 |