Name : FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :281
SKU : GEN7506637801
| Long name | FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody |
| Also known as | FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | FOXO1A Ser322 + Ser325 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FOXO1A Ser322 + Ser325 |
| Modification(s) | Phosphorylation |
| Modification site(s) | Ser322 + Ser325 |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic phosphopeptide derived from human FOXO1A around the phosphorylation site of Ser322 and Ser325 |
| Gene ID number | 2308 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | The specific function of this gene has not yet been determined, Translocation of this gene with PAX3 has been associated with alveolar rhabdomyosarcoma, [provided by RefSeq], however, it may play a role in myogenic growth and differentiation, This gene belongs to the forkhead family of transcription factors which are characterized by a distinct forkhead domain |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | AI876417, Afxh, Drosophila, FKH 1, FKH1, FKH1, FKHR, FKHR, FKHR, FKHRSer319, FOXO1, FOXO1, FOXO1A, FOXO1_HUMAN, Fkhr1, Forkhead, Forkhead, Forkhead Drosophila homolog 1 rhabdomyosarcoma, Forkhead Drosophila homolog 1 rhabdomyosarcoma, Forkhead box O1, Forkhead box protein O1, Forkhead box protein O1, Forkhead box protein O1A, Forkhead in rhabdomyosarcoma, Foxo1a, homolog of, in rhabdomyosarcoma, p-FOXO1A phospho S322 + S325, FOXO1A phospho S322 + S325 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | FOXO1A (Ser322 + Ser325) |
| Short name | FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | FOXO1A (Ser322 and Ser325) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3819 |
| Gene | FOXO1 |
| Long gene name | forkhead box O1 |
| Synonyms gene | FKHR FOXO1A |
| Synonyms gene name | forkhead homolog in rhabdomyosarcoma |
| Synonyms | FKH1 |
| Locus | 13q14, 11 |
| Discovery year | 1994-01-07 |
| Entrez gene record | 2308 |
| Pubmed identfication | 8275086 15057823 |
| RefSeq identity | NM_002015 |
| Classification | Forkhead boxes |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000016775 |