Name : FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody, ALEXA FLUOR 594
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :350
SKU : GEN2838040620
| Long name | ALEXA FLUOR 594 Conjugated, FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody |
| Also known as | Anti-FOXO1A Ser322 + Ser325 PAb ALEXA FLUOR 594 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 594, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FOXO1A Ser322 + Ser325 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FOXO1A Ser322 + Ser325 |
| Modification | Phosphorylation |
| Modification Site | Ser322 + Ser325 |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic phosphopeptide derived from human FOXO1A around the phosphorylation site of Ser322 and Ser325 |
| Gene ID Number | 2308 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | The specific function of this gene has not yet been determined, Translocation of this gene with PAX3 has been associated with alveolar rhabdomyosarcoma, [provided by RefSeq], however, it may play a role in myogenic growth and differentiation, This gene belongs to the forkhead family of transcription factors which are characterized by a distinct forkhead domain |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 590nm/617nm |
| Synonyms | FKH1 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | 594, ALEXA FLUOR®, Alexa Fluor |
| Conjugated | Alexa conjugate 1 |
| Gene target | FOXO1A (Ser322 + Ser325) |
| Short name | FOXO1A (Ser322 + Ser325) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 594 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 594, FOXO1A (Ser322 and Ser325) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3819 |
| Gene | FOXO1 |
| Long gene name | forkhead box O1 |
| Synonyms gene | FKHR FOXO1A |
| Synonyms gene name | forkhead homolog in rhabdomyosarcoma |
| Locus | 13q14, 11 |
| Discovery year | 1994-01-07 |
| Entrez gene record | 2308 |
| Pubmed identfication | 8275086 15057823 |
| RefSeq identity | NM_002015 |
| Classification | Forkhead boxes |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000016775 |