Name : Goat anti-CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :299
SKU : GEN8994421486
| Alternative name1 | Anti-Goat anti-CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, Caprine anti-CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A |
| Alternative name3 | Caprinae anti-CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A Antibody |
| Alternative name4 | CHRFAM7A/CHRNA7-FAM7A |
| Alternative name5 | CHRFAM7A, CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7-DR1, CHRNA7-DR1, CHRNA7-FAM7A, CHRNA7-FAM7A, CHRNA7-FAM7A fusion, CHRNA7-FAM7A fusion, D-10, D-10, MGC120482, MGC120482, MGC120483, MGC120483, alpha 7, alpha 7, alpha 7 neuronal nicotinic acetylcholine receptor-FAM7A hybrid, alpha 7 neuronal nicotinic acetylcholine receptor-FAM7A hybrid, alpha polypeptide 7, alpha polypeptide 7, alpha-7 nicotinic cholinergic receptor subunit, alpha-7 nicotinic cholinergic receptor subunit, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons A-E) fusion, exons A-E) fusion, exons A-E) fusion, exons A-E) fusion, nicotinic, nicotinic, nicotinic, nicotinic, CHRFAM7A |
| Other names | CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7 (cholinergic receptor, CHRNA7-DR1, CHRNA7-FAM7A fusion protein, CHRNA7-FAM7A fusion protein, D-10, alpha 7, alpha 7 neuronal nicotinic acetylcholine receptor-FAM7A hybrid, alpha polypeptide 7, alpha-7 nicotinic cholinergic receptor subunit, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons A-E) fusion, exons A-E) fusion, nicotinic, nicotinic, CHRNA7-FAM7A fusion protein isoform 1 |
| Gene name | CHRFAM7A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CHRFAM7A, CHRNA7, CHRNA7-DR1, D-10, N/A, CHRFAM7A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Goat |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide |
| Form/Appearance | 0, pH7, 02% sodium azide, 3 with 0, 5 mg/ml in Tris saline, 5% bovine serum albumin, Supplied at 0, _x000D_ |
| Concentration | 100ug specific antibody in 200ul |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and thawing should be avoided as they may damage the polypeptide chains thus reducing the activity of the antibody, After been aliquoted the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Peptide ELISA (EIA) |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Latin name | Capra aegagrus hircus |
| Gene target | CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A |
| Short name | Goat anti-CHRFAM7A / CHRNA7-FAM7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, goats, Antibody |
| Host | It are very good secondary antibodies that are affinity purified and have a good affinity themselves too, Often KLH is coupled to the antigen so anti KLH can be present in the vial, The goat polyclonal antibodies are directed against human genes or rabbit or mouse IgGs (H +L) chain primary antibodies and conjugated for detection, Goat |
| Species | Goats |
| Alternative name | a 7 (neuronal)-FAM7A (Antibody to), nicotinic, caprine antibody to-CHRFAM7A / cholinergic receptor |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CHRNA7 and IDBG-5070 and ENSG00000175344 and 1139, CHRNA7 and IDBG-630821 and ENSBTAG00000015775 and 282178, CHRNA7-2 and NACHRA7, Cell surfaces, Chrna7 and IDBG-190675 and ENSMUSG00000030525 and 11441, alpha 7 (neuronal), nicotinic, protein homodimerization activity, this GO :0000187 and activation of MAPK activity and biological process this GO :0001540 and beta-amyloid binding and molecular function this GO :0001666 and response to hypoxia and biological process this GO :0004889 and acetylcholine-activated cation-selective channel activity and molecular function this GO :0005230 and extracellular ligand-gated ion channel activity and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005892 and acetylcholine-gated channel complex and cellular component this GO :0006810 and transport and biological process this GO :0006811 and ion transport and biological process this GO :0006816 and calcium ion transport and biological process this GO :0006874 and cellular calcium ion homeostasis and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007268 and synaptic transmission and biological process this GO :0007613 and memory and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0015464 and acetylcholine receptor activity and molecular function this GO :0015643 and toxic substance binding and molecular function this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0017081 and chloride channel regulator activity and molecular function this GO :0022848 and acetylcholine-gated cation channel activity and molecular function this GO :0030054 and cell junction and cellular component this GO :0032720 and negative regulation of tumor necrosis factor production and biological process this GO :0034220 and ion transmembrane transport and biological process this GO :0035094 and response to nicotine and biological process this GO :0042166 and acetylcholine binding and molecular function this GO :0042803 and protein homodimerization activity and molecular function this GO :0045211 and postsynaptic membrane and cellular component this GO :0045766 and positive regulation of angiogenesis and biological process this GO :0050890 and cognition and biological process, this GO :0001540: beta-amyloid binding, this GO :0001540: beta-amyloid binding and also this GO :0004889: acetylcholine-activated cation-selective channel activity and also this GO :0005230: extracellular ligand-gated ion channel activity and also this GO :0015464: acetylcholine receptor activity and also this GO :0015643: toxic substance binding and also this GO :0017081: chloride channel regulator activity and also this GO :0022848: acetylcholine-gated cation channel activity and also this GO :0042166: acetylcholine binding and also this GO :0042803: protein homodimerization activity, this GO :0004889: acetylcholine-activated cation-selective channel activity, this GO :0005230: extracellular ligand-gated ion channel activity, this GO :0015464: acetylcholine receptor activity, this GO :0015643: toxic substance binding, this GO :0017081: chloride channel regulator activity, this GO :0022848: acetylcholine-gated cation channel activity, this GO :0042166: acetylcholine binding, this GO :0042803: protein homodimerization activity, 89832, cholinergic receptor |
| Identity | 15781 |
| Gene | CHRFAM7A |
| Long gene name | CHRNA7 (exons 5-10) and FAM7A (exons A-E) fusion |
| Synonyms gene name | CHRNA7 (cholinergic receptor, alpha 7, exons 5-10) and FAM7A (family with sequence similarity 7A, exons A-E) fusion , nicotinic |
| Synonyms | D-10 CHRNA7-DR1 |
| Locus | 15q13, 2 |
| Discovery year | 2001-06-29 |
| GenBank acession | AF029838 |
| Entrez gene record | 89832 |
| Pubmed identfication | 11829490 |
| RefSeq identity | NM_148911 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000175645 |