Name : Goat anti-FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :370
SKU : GEN2298127040
| Alternative name1 | Anti-Goat anti-FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, Caprine anti-FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 |
| Alternative name3 | Caprinae anti-FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 Antibody |
| Alternative name4 | FOXO3A/FOXO3/FKHRL1 |
| Alternative name5 | AF6q21, AF6q21, DKFZp781A0677, DKFZp781A0677, Drosophila, Drosophila, Drosophila, Drosophila, FKHRL1, FKHRL1, FKHRL1P2, FKHRL1P2, FOXO2, FOXO2, FOXO3, FOXO3, FOXO3A, MGC12739, MGC12739, MGC31925, MGC31925, forkhead, forkhead, forkhead, forkhead, forkhead (Drosophila) homolog, forkhead (Drosophila) homolog (rhabdomyosarcoma) like 1, forkhead box O3, forkhead box O3, forkhead box O3A, forkhead box O3A, forkhead homolog (rhabdomyosarcoma) like 1, forkhead homolog (rhabdomyosarcoma) like 1, homolog of, homolog of, homolog of, homolog of, in rhabdomyosarcoma-like 1, in rhabdomyosarcoma-like 1, in rhabdomyosarcoma-like 1, in rhabdomyosarcoma-like 1 (rhabdomyosarcoma) like 1, FOXO3A |
| Other names | AF6q21 protein, Drosophila, Forkhead box protein O3, Forkhead in rhabdomyosarcoma-like 1, forkhead, forkhead box O3, forkhead box O3A, forkhead box protein O3, forkhead homolog (rhabdomyosarcoma) like 1, forkhead in rhabdomyosarcoma-like 1, homolog of, in rhabdomyosarcoma-like 1, forkhead box protein O3 |
| Gene name | FOXO3 |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | AF6q21, FKHRL1, FKHRL1, FKHRL1P2, FOXO2, FOXO3, FOXO3A, FOXO3A, FOXO3 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Goat |
| Species reactivity | Cow, Dog, Mouse, Pig, Rat, Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide |
| Form/Appearance | 0, pH7, 02% sodium azide, 3 with 0, 5 mg/ml in Tris saline, 5% bovine serum albumin, Supplied at 0, _x000D_ |
| Concentration | 100ug specific antibody in 200ul |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and thawing should be avoided as they may damage the polypeptide chains thus reducing the activity of the antibody, After been aliquoted the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Western Blot (WB), Peptide ELISA (EIA) |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Latin name | Capra aegagrus hircus |
| Gene target | FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 |
| Short name | Goat anti-FOXO3A / FOXO3 / FKHRL1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, goats, Antibody |
| Host | It are very good secondary antibodies that are affinity purified and have a good affinity themselves too, Often KLH is coupled to the antigen so anti KLH can be present in the vial, The goat polyclonal antibodies are directed against human genes or rabbit or mouse IgGs (H +L) chain primary antibodies and conjugated for detection, Goat |
| Species | Goats |
| Alternative name | caprine antibody to-FOXO3A / forkhead box O3 / FKHRL1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | AF6q21 and FKHRL1 and FKHRL1P2 and FOXO2 and FOXO3A, DNA-templated and biological process this GO :0006355 and regulation of transcription, DNA-templated and biological process this GO :0006357 and regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0006417 and regulation of translation and biological process this GO :0007173 and epidermal growth factor receptor signaling pathway and biological process this GO :0008543 and fibroblast growth factor receptor signaling pathway and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0019901 and protein kinase binding and molecular function this GO :0030330 and DNA damage response, DNA-templated and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0048011 and neurotrophin TRK receptor signaling pathway and biological process this GO :0048015 and phosphatidylinositol-mediated signaling and biological process this GO :0097192 and extrinsic apoptotic signaling pathway in absence of ligand and biological process, FOXO3 and IDBG-631758 and ENSBTAG00000011234 and 535530, FOXO3 and IDBG-95024 and ENSG00000118689 and 2309, Foxo3 and IDBG-147382 and ENSMUSG00000048756 and 56484, nuclei, sequence-specific DNA binding, signal transduction by p53 class mediator and biological process this GO :0031490 and chromatin DNA binding and molecular function this GO :0034599 and cellular response to oxidative stress and biological process this GO :0038095 and Fc-epsilon receptor signaling pathway and biological process this GO :0042593 and glucose homeostasis and biological process this GO :0043525 and positive regulation of neuron apoptotic process and biological process this GO :0043565 and sequence-specific DNA binding and molecular function this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045648 and positive regulation of erythrocyte differentiation and biological process this GO :0045893 and positive regulation of transcription, this GO :0000122 and negative regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0001047 and core promoter binding and molecular function this GO :0001221 and transcription cofactor binding and molecular function this GO :0001542 and ovulation from ovarian follicle and biological process this GO :0001544 and initiation of primordial ovarian follicle growth and biological process this GO :0001547 and antral ovarian follicle growth and biological process this GO :0001556 and oocyte maturation and biological process this GO :0003677 and DNA binding and molecular function this GO :0003700 and sequence-specific DNA binding transcription factor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005654 and nucleoplasm and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0006351 and transcription, this GO :0001047: core promoter binding, this GO :0001047: core promoter binding and also this GO :0001221: transcription cofactor binding and also this GO :0003677: DNA binding and also this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019901: protein kinase binding and also this GO :0031490: chromatin DNA binding and also this GO :0043565: sequence-specific DNA binding, this GO :0001221: transcription cofactor binding, this GO :0003677: DNA binding, this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0019901: protein kinase binding, this GO :0031490: chromatin DNA binding, this GO :0043565: sequence-specific DNA binding, forkhead box O3 |
| Identity | 3821 |
| Gene | FOXO3 |
| Long gene name | forkhead box O3 |
| Synonyms gene | FKHRL1 FOXO3A |
| Synonyms | AF6q21 FOXO2 |
| Locus | 6q21 |
| Discovery year | 1998-03-23 |
| GenBank acession | AF032886 |
| Entrez gene record | 2309 |
| Pubmed identfication | 9479491 |
| Classification | Forkhead boxes |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000015327 |