Name : Goat anti-PDE5A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :370
SKU : GEN6002750173
| Alternative name1 | Anti-Goat anti-PDE5A Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, Caprine anti-PDE5A |
| Alternative name3 | Caprinae anti-PDE5A Antibody |
| Alternative name4 | PDE5A |
| Alternative name5 | 5\1-cyclic nucleotide phosphodiesterase, CGB-PDE, CGB-PDE, CN5A, CN5A, PDE5, PDE5, PDE5A, PDE5A1, PDE5A1, cGMP-binding cGMP-specific 3', cGMP-binding cGMP-specific 3\1, cGMP-specific, cGMP-specific, phosphodiesterase 5A, phosphodiesterase 5A, 5'-cyclic nucleotide phosphodiesterase, PDE5A |
| Other names | CGB-PDE, cGMP-binding cGMP-specific 3', cGMP-binding cGMP-specific phosphodiesterase, cGMP-specific, cGMP-specific 3', cGMP-specific 3', cGMP-specific phosphodiesterase PDE5A2, cGMP-specific phosphodiesterase type 5A, phosphodiesterase 5A, phosphodiesterase isozyme 5, 5'-cyclic nucleotide phosphodiesterase, 5'-cyclic phosphodiesterase, 5'-cyclic phosphodiesterase, 5'-cyclic phosphodiesterase isoform 1, cGMP-specific 3' |
| Gene name | PDE5A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CGB-PDE, CGB-PDE, CN5A, PDE5, PDE5, PDE5A, PDE5A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Goat |
| Species reactivity | Cow, Dog, Rat, Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide |
| Form/Appearance | 0, pH7, 02% sodium azide, 3 with 0, 5 mg/ml in Tris saline, 5% bovine serum albumin, Supplied at 0, _x000D_ |
| Concentration | 100ug specific antibody in 200ul |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and thawing should be avoided as they may damage the polypeptide chains thus reducing the activity of the antibody, After been aliquoted the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Western Blot (WB), Peptide ELISA (EIA) |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Latin name | Capra aegagrus hircus |
| Gene target | PDE5A |
| Short name | Goat anti-PDE5A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, goats, Antibody |
| Host | It are very good secondary antibodies that are affinity purified and have a good affinity themselves too, Often KLH is coupled to the antigen so anti KLH can be present in the vial, The goat polyclonal antibodies are directed against human genes or rabbit or mouse IgGs (H +L) chain primary antibodies and conjugated for detection, Goat |
| Species | Goats |
| Alternative name | cGMP-specific (Antibody to), caprine antibody to-phosphodiesterase 5A |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | 3', CGB-PDE and CN5A and PDE5, Cytoplasm, PDE5A and IDBG-35773 and ENSG00000138735 and 8654, PDE5A and IDBG-639844 and ENSBTAG00000024888 and 281972, Pde5a and IDBG-191818 and ENSMUSG00000053965 and 242202, cGMP-specific, this GO :0004112 and cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity and molecular function this GO :0004114 and 3', this GO :0004112: cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity, this GO :0004112: cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity and also this GO :0004114: 3', this GO :0004114: 3', this GO :0005515: protein binding, this GO :0030553: cGMP binding, this GO :0046872: metal ion binding, this GO :0047555: 3', 5'-cyclic-GMP phosphodiesterase activity, 5'-cyclic-GMP phosphodiesterase activity, 5'-cyclic-GMP phosphodiesterase activity and molecular function this GO :0055118 and negative regulation of cardiac muscle contraction and biological process this GO :0055119 and relaxation of cardiac muscle and biological process this GO :0060282 and positive regulation of oocyte development and biological process, 5'-cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity, 5'-cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0030553: cGMP binding and also this GO :0046872: metal ion binding and also this GO :0047555: 3', 5'-cyclic-nucleotide phosphodiesterase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005575 and cellular component and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007596 and blood coagulation and biological process this GO :0010613 and positive regulation of cardiac muscle hypertrophy and biological process this GO :0030553 and cGMP binding and molecular function this GO :0042130 and negative regulation of T cell proliferation and biological process this GO :0043406 and positive regulation of MAP kinase activity and biological process this GO :0046068 and cGMP metabolic process and biological process this GO :0046069 and cGMP catabolic process and biological process this GO :0046872 and metal ion binding and molecular function this GO :0047555 and 3', phosphodiesterase 5A |
| Identity | 8784 |
| Gene | PDE5A |
| Long gene name | phosphodiesterase 5A |
| Synonyms gene name | cGMP-specific , phosphodiesterase 5A |
| Locus | 4q26 |
| Discovery year | 1998-11-24 |
| GenBank acession | D89094 |
| Entrez gene record | 8654 |
| Pubmed identfication | 9714779 9642111 |
| RefSeq identity | NM_001083 |
| Classification | Phosphodiesterases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000132971 |