Name : Goat anti-SNM1 (C Term) Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :299
SKU : GEN2098883001
| Alternative name1 | Anti-Goat anti-SNM1 (C Term) Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, Caprine anti-SNM1 (C Term) |
| Alternative name3 | Caprinae anti-SNM1 (C Term) Antibody |
| Alternative name4 | SNM1 |
| Alternative name5 | Artemis, Artemis, DCLRE1A, DNA cross-link repair 1A, DNA cross-link repair 1A, DNA cross-link repair 1A (PSO2 homolog, DNA cross-link repair 1A (PSO2 homolog, DNA-crosslink repair gene SNM1, DNA-crosslink repair gene SNM1, Goat Anti-SNM1 / DCLRE1A (internal), KIAA0086, KIAA0086, OTTHUMP00000020516, OTTHUMP00000020516, PSO2, PSO2, S, S, SNM1, SNM1, SNM1A, SNM1A, cerevisiae), cerevisiae), DCLRE1A |
| Other names | DNA cross-link repair 1A, DNA cross-link repair 1A protein, DNA cross-link repair 1A protein, DNA-crosslink repair gene SNM1, SNM1 homolog A, SNM1 homolog A, hSNM1, hSNM1A, DNA cross-link repair 1A protein |
| Gene name | DCLRE1A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | DCLRE1A, KIAA0086, PSO2, SNM1, SNM1, SNM1A, SNM1A, hSNM1, hSNM1A, DCLRE1A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Goat |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide |
| Form/Appearance | 0, pH7, 02% sodium azide, 3 with 0, 5 mg/ml in Tris saline, 5% bovine serum albumin, Supplied at 0, _x000D_ |
| Concentration | 100ug specific antibody in 200ul |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and thawing should be avoided as they may damage the polypeptide chains thus reducing the activity of the antibody, After been aliquoted the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Peptide ELISA (EIA) |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Latin name | Capra aegagrus hircus |
| Gene target | SNM1 (C Term) |
| Short name | Goat anti-SNM1 (C Term) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, goats, Antibody |
| Host | It are very good secondary antibodies that are affinity purified and have a good affinity themselves too, Often KLH is coupled to the antigen so anti KLH can be present in the vial, The goat polyclonal antibodies are directed against human genes or rabbit or mouse IgGs (H +L) chain primary antibodies and conjugated for detection, Goat |
| Species | Goats |
| Alternative name | caprine antibody to-SNM1 (c terminus) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 17660 |
| Gene | DCLRE1A |
| Long gene name | DNA cross-link repair 1A |
| Synonyms gene name | DNA cross-link repair 1A (PSO2 homolog, S, cerevisiae) |
| Synonyms | SNM1 PSO2 KIAA0086 hSNM1 |
| Synonyms name | PSO2 homolog (S, cerevisiae) |
| Locus | 10q25, 3 |
| Discovery year | 2002-01-18 |
| Entrez gene record | 9937 |
| Pubmed identfication | 9806498 17804464 |
| RefSeq identity | NM_014881 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019077 |