Name : GPCR G2A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5866992011
| Long name | GPCR G2A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | GPCR G2A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | GPCR G2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPCR G2A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human G Protein Coupled Receptor G2A |
| Gene ID number | 29933 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Ectopic expression of a G2A fusion protein in NIH/3T3 fibroblasts induces a cell cycle arrest that is consistent with a block at the G2/M transition (1, G2A is also able to attenuate the proliferative effects of Bcr-Abl, G2A is expressed throughout T cell maturation, G2A is predominantly expressed in hematopoietic tissues and in hematopoietic stem cells, The amino acid sequence of G2A contains a destruction box motif that is consistently observed in cyclins, a chimeric tyrosine kinase oncogene, and it is further increased in response to T-cell activation (3), and it is more highly detected in pro-B cells, suggesting that G2A possesses anti-oncogenic properties (5), where it is required for ubiquitination and proteolytic degradation (6), while lower expression is observed in immature B cells and pre-B cells (1, 2), 4), G2A (for G2 accumulation) is a seven transmembrane G protein-coupled receptor that is upregulated in response to DNA damage and stress (1) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | G Protein Coupled Receptor G2A, G2 accumulation protein, G2A, GP132_HUMAN, GPR132, Probable G-protein coupled receptor 132, G Protein Coupled Receptor G2A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | GPCR G2A |
| Short name | GPCR G2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | GPCR G2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24884 |
| Gene | OXER1 |
| Long gene name | oxoeicosanoid receptor 1 |
| Synonyms | GPCR TG1019 GPR170 |
| Synonyms name | 5-oxo-ETE acid G-protein-coupled receptor 1 OXE receptor |
| Locus | 2p21 |
| Discovery year | 2004-04-02 |
| GenBank acession | AB083055 |
| Entrez gene record | 165140 |
| Pubmed identfication | 12065583 15001665 |
| RefSeq identity | NM_148962 |
| Classification | Leukotriene receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000128643 |