Name : GPCR G2A Antibody, Cy7 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN8609030052
| Long name | Cy7 Conjugated, GPCR G2A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy7 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | GPCR G2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPCR G2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human G Protein Coupled Receptor G2A |
| Gene ID number | 29933 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Ectopic expression of a G2A fusion protein in NIH/3T3 fibroblasts induces a cell cycle arrest that is consistent with a block at the G2/M transition (1, G2A is also able to attenuate the proliferative effects of Bcr-Abl, G2A is expressed throughout T cell maturation, G2A is predominantly expressed in hematopoietic tissues and in hematopoietic stem cells, The amino acid sequence of G2A contains a destruction box motif that is consistently observed in cyclins, a chimeric tyrosine kinase oncogene, and it is further increased in response to T-cell activation (3), and it is more highly detected in pro-B cells, suggesting that G2A possesses anti-oncogenic properties (5), where it is required for ubiquitination and proteolytic degradation (6), while lower expression is observed in immature B cells and pre-B cells (1, 2), 4), G2A (for G2 accumulation) is a seven transmembrane G protein-coupled receptor that is upregulated in response to DNA damage and stress (1) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 743nm/767nm |
| Synonyms | GPCR TG1019 GPR170 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target | GPCR G2A Conjugated |
| Short name | Conjugated, GPCR G2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy7 |
| Alternative name | cyanine 7 coupled, GPCR G2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24884 |
| Gene | OXER1 |
| Long gene name | oxoeicosanoid receptor 1 |
| Synonyms name | 5-oxo-ETE acid G-protein-coupled receptor 1 OXE receptor |
| Locus | 2p21 |
| Discovery year | 2004-04-02 |
| GenBank acession | AB083055 |
| Entrez gene record | 165140 |
| Pubmed identfication | 12065583 15001665 |
| RefSeq identity | NM_148962 |
| Classification | Leukotriene receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000128643 |