Name : GPCR6A/GPCR33 Antibody, ALEXA FLUOR 555
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN3397143140
| Long name | ALEXA FLUOR 555 Conjugated, GPCR6A/GPCR33 Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-GPCR6A/GPCR33 PAb ALEXA FLUOR 555 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 555, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | GPCR6A/GPCR33 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPCR6A/GPCR33 |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human GPCR6A/GPCR33 |
| Tested applications | IF(IHC-P), FCM |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), FCM(1:20-100) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | GPRC6A also acts as a receptor for amino acids, GPRC6A is a member of the G protein-coupled receptor 3 family, GPRC6A is expressed at high levels in liver, GPRC6A senses changes in the extracellular concentration of calcium ions, Its affinity for amino acids suggests that it may act as a regulatory component of the urea cycle, L-Arg and L-ornithine, Osteocalin stimulates the activity of GPRC6A in the presence of calcium, The activity of GPRC6A is mediated by a G protein that activates a phosphatidylinositol-calcium second messenger system, This receptor is activated by both amino acids and extracellular concentration of calcium ions, and at lower levels in kidney, lung, skeletal muscle and brain, spleen and heart, suggesting that it may mediate extracellular calcium-sensing responses in osteoblasts, with a preference for basic amino acids such as L-Lys, GPRC6A (G protein-coupled receptor family C group 6 member A) is a 928 amino acid protein encoded by the mouse Gprc6a gene |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 553nm/568nm |
| Synonyms | G protein coupled receptor 33, G protein coupled receptor family C group 6 member A, G-protein coupled receptor GPCR33, G-protein coupled receptor family C group 6 member A, GPC6A_HUMAN, GPCR, GPCR 33, GPCR 6A, GPCR33, GPR C6A, GPRC 6A, OTTHUMP00000017075, gprc6a, hGPCR 33, hGPCR33, hGPRC6A, 3, bA86F4 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, Very high photo stable ALEXA conjugate, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 555, Alexa Fluor |
| Gene target | GPCR6A/GPCR33 |
| Short name | GPCR6A/GPCR33 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 555 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 555, GPCR6A/GPCR33 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |