Name : GPCR6A/GPCR33 Antibody, Cy7 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN9306891707
| Long name | Cy7 Conjugated, GPCR6A/GPCR33 Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy7 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | GPCR6A/GPCR33 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPCR6A/GPCR33 |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human GPCR6A/GPCR33 |
| Tested applications | IF(IHC-P), FCM |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), FCM(1:20-100) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | GPRC6A also acts as a receptor for amino acids, GPRC6A is a member of the G protein-coupled receptor 3 family, GPRC6A is expressed at high levels in liver, GPRC6A senses changes in the extracellular concentration of calcium ions, Its affinity for amino acids suggests that it may act as a regulatory component of the urea cycle, L-Arg and L-ornithine, Osteocalin stimulates the activity of GPRC6A in the presence of calcium, The activity of GPRC6A is mediated by a G protein that activates a phosphatidylinositol-calcium second messenger system, This receptor is activated by both amino acids and extracellular concentration of calcium ions, and at lower levels in kidney, lung, skeletal muscle and brain, spleen and heart, suggesting that it may mediate extracellular calcium-sensing responses in osteoblasts, with a preference for basic amino acids such as L-Lys, GPRC6A (G protein-coupled receptor family C group 6 member A) is a 928 amino acid protein encoded by the mouse Gprc6a gene |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 743nm/767nm |
| Synonyms | G protein coupled receptor 33, G protein coupled receptor family C group 6 member A, G-protein coupled receptor GPCR33, G-protein coupled receptor family C group 6 member A, GPC6A_HUMAN, GPCR, GPCR 33, GPCR 6A, GPCR33, GPR C6A, GPRC 6A, OTTHUMP00000017075, gprc6a, hGPCR 33, hGPCR33, hGPRC6A, 3, bA86F4 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target | GPCR6A/GPCR33 Conjugated |
| Short name | Conjugated, GPCR6A/GPCR33 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy7 |
| Alternative name | cyanine 7 coupled, GPCR6A/GPCR33 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |