Name : GPM6A Antibody, ALEXA FLUOR 594
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN2538692796
| Long name | ALEXA FLUOR 594 Conjugated, GPM6A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-GPM6A PAb ALEXA FLUOR 594 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 594, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | GPM6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPM6A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 160-200/278 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human GPM6A |
| Gene ID Number | 2823 |
| Swiss Prot | P51674 |
| Tested applications | FCM |
| Recommended dilutions | FCM(1:20-100) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | GPM6A-induced filopodia formation involves mitogen-activated protein kinase (MAPK) and Src signaling pathways, May be involved in neuronal NGF-dependent Ca(2+) influx, May be involved in regulation of endocytosis and intracellular trafficking of G-protein-coupled receptors (GPCRs), Plays a role in neuronal plasticity and is involved in neurite and filopodia outgrowth, enhances internalization and recycling of mu-type opioid receptor, filopodia motility and probably synapse formation, including differentiation and migration of neuronal stem cells, Involved in neuronal differentiation |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 590nm/617nm |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | 594, ALEXA FLUOR®, Alexa Fluor |
| Conjugated | Alexa conjugate 1 |
| Gene target | GPM6A |
| Short name | GPM6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 594 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 594, GPM6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 4460 |
| Gene | GPM6A |
| Long gene name | glycoprotein M6A |
| Synonyms gene | GPM6 |
| Locus | 4q34, 2 |
| Discovery year | 1996-05-28 |
| Entrez gene record | 2823 |
| Pubmed identfication | 8661015 18574501 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000160760 |