Name : GPM6A Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN8610154806
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, GPM6A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-GPM6A PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | GPM6A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against GPM6A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 160-200/278 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human GPM6A |
| Gene ID Number | 2823 |
| Swiss Prot | P51674 |
| Tested applications | FCM |
| Recommended dilutions | FCM(1:20-100) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | GPM6A-induced filopodia formation involves mitogen-activated protein kinase (MAPK) and Src signaling pathways, May be involved in neuronal NGF-dependent Ca(2+) influx, May be involved in regulation of endocytosis and intracellular trafficking of G-protein-coupled receptors (GPCRs), Plays a role in neuronal plasticity and is involved in neurite and filopodia outgrowth, enhances internalization and recycling of mu-type opioid receptor, filopodia motility and probably synapse formation, including differentiation and migration of neuronal stem cells, Involved in neuronal differentiation |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the GPM6A Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | GPM6A |
| Short name | GPM6A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, GPM6A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 4460 |
| Gene | GPM6A |
| Long gene name | glycoprotein M6A |
| Synonyms gene | GPM6 |
| Locus | 4q34, 2 |
| Discovery year | 1996-05-28 |
| Entrez gene record | 2823 |
| Pubmed identfication | 8661015 18574501 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000160760 |