Name : H3F3A, 1-136aa, Human, His tag, E.coli, Recombinant Protein
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN4336006435
| Available sizes | 100ug:330, 500ug:990 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| Conjugation | histidine |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Group | recombinants |
| Gene target | 1-136aa, E, His tag, Protein, H3F3A, coli |
| Short name | 1-136aa, E, His tag, Recombinant Protein, H3F3A, coli |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , genways bulk advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Host | Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | 1-136aa, Escherichia Coli, H, histidine detection labelled, recombinant Protein, sapiens, Histone H3 |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 4764 |
| Gene | H3F3A |
| Long gene name | H3 histone family member 3A |
| Synonyms gene | H3F3 |
| Synonyms gene name | H3 histone, family 3A |
| Synonyms | H3, 3A |
| Locus | 1q42, 12 |
| Discovery year | 1989-12-11 |
| GenBank acession | BC029405 |
| Entrez gene record | 3020 |
| Pubmed identfication | 3031613 |
| RefSeq identity | NM_002107 |
| Classification | Histones |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000037507 |