Name : HIG1 Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN4611879259
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, HIG1 Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-HIG1 PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | HIG1 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HIG1 |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human HIG1/HIGD1A |
| Gene ID Number | 25994 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Existing as two alternatively spliced isoforms, Key tumor suppressing genes on chromosome 3 encode apoptosis mediator RASSF1, Marfan Syndrome, Notably, Particular regions of the chromosome 3 short arm are deleted in many types of cancer cells, also known as HIG1 (hypoxia-inducible gene 1 protein) or HSPC010, cell migration regulator HYAL1 and angiogenesis suppressor SEMA3B, is a 93 amino acid multi-pass membrane protein that contains one HIG1 domain, osteogenesis imperfecta and Charcot-Marie-Tooth Disease are a few of the numerous genetic diseases associated with chromosome 3, porphyria, the gene encoding HIGD1A maps to human chromosome 3, there is a chemokine receptor gene cluster and a variety of human cancer related loci on chromosome 3, von Hippel-Lindau syndrome, which contains approximately 214 million bases encoding over 1, 100 genes, HIGD1A (HIG1 domain family member 1A) |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | HIG1 DKFZP564K247 RCF1A |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the HIG1 Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | HIG1 |
| Short name | HIG1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, HIG1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 29527 |
| Gene | HIGD1A |
| Long gene name | HIG1 hypoxia inducible domain family member 1A |
| Synonyms gene name | HIG1 domain family, member 1A , member 1A HIG1 hypoxia inducible domain family |
| Synonyms name | hypoxia inducible gene 1 |
| Locus | 3p22, 1 |
| Discovery year | 2005-08-31 |
| GenBank acession | BC009583 |
| Entrez gene record | 25994 |
| Pubmed identfication | 22342701 25605899 |
| RefSeq identity | NM_014056 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000190394 |