Name : HIG1 Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4277898617
| Long name | Cy3 Conjugated, HIG1 Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | HIG1 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HIG1 |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human HIG1/HIGD1A |
| Gene ID number | 25994 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Existing as two alternatively spliced isoforms, Key tumor suppressing genes on chromosome 3 encode apoptosis mediator RASSF1, Marfan Syndrome, Notably, Particular regions of the chromosome 3 short arm are deleted in many types of cancer cells, also known as HIG1 (hypoxia-inducible gene 1 protein) or HSPC010, cell migration regulator HYAL1 and angiogenesis suppressor SEMA3B, is a 93 amino acid multi-pass membrane protein that contains one HIG1 domain, osteogenesis imperfecta and Charcot-Marie-Tooth Disease are a few of the numerous genetic diseases associated with chromosome 3, porphyria, the gene encoding HIGD1A maps to human chromosome 3, there is a chemokine receptor gene cluster and a variety of human cancer related loci on chromosome 3, von Hippel-Lindau syndrome, which contains approximately 214 million bases encoding over 1, 100 genes, HIGD1A (HIG1 domain family member 1A) |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | HIG1 DKFZP564K247 RCF1A |
| Properties | 1 of the HIG1 Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HIG1 Conjugated |
| Short name | Conjugated, HIG1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, HIG1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 29527 |
| Gene | HIGD1A |
| Long gene name | HIG1 hypoxia inducible domain family member 1A |
| Synonyms gene name | HIG1 domain family, member 1A , member 1A HIG1 hypoxia inducible domain family |
| Synonyms name | hypoxia inducible gene 1 |
| Locus | 3p22, 1 |
| Discovery year | 2005-08-31 |
| GenBank acession | BC009583 |
| Entrez gene record | 25994 |
| Pubmed identfication | 22342701 25605899 |
| RefSeq identity | NM_014056 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000190394 |