Name : HIGD2A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN7999235646
| Long name | Biotin Conjugated, HIGD2A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | HIGD2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HIGD2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human HIGD2A |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | HIGD2A |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | MGC2198 RCF1B |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HIGD2A Conjugated |
| Short name | Conjugated, HIGD2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, HIGD2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 28311 |
| Gene | HIGD2A |
| Long gene name | HIG1 hypoxia inducible domain family member 2A |
| Synonyms gene name | HIG1 domain family, member 2A , member 2A HIG1 hypoxia inducible domain family |
| Locus | 5q35, 2 |
| Discovery year | 2005-08-31 |
| GenBank acession | BC007502 |
| Entrez gene record | 192286 |
| Pubmed identfication | 22342701 |
| RefSeq identity | NM_138820 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000130657 |