Name : Histone H2A.X (Ubiquityl Lys119) Antibody, ALEXA FLUOR 594
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN3509314447
| Long name | ALEXA FLUOR 594 Conjugated, Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) Antibody |
| Also known as | Anti-Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 PAb ALEXA FLUOR 594 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 594, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 90-130/143 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Ubiquityl Histone H2A, X (Lys119) |
| Gene ID Number | 3014 |
| Swiss Prot | P16104 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | DNA accessibility is regulated via a complex set of post-translational modifications of histones, DNA repair, DNA replication and chromosomal stability, Histones thereby play a central role in transcription regulation, Nucleosomes wrap and compact DNA into chromatin, Required for checkpoint-mediated arrest of cell cycle progression in response to low doses of ionizing radiation and for efficient repair of DNA double strand breaks (DSBs) specifically when modified by C-terminal phosphorylation, also called histone code, and nucleosome remodeling, limiting DNA accessibility to the cellular machineries which require DNA as a template, Variant histone H2A which replaces conventional H2A in a subset of nucleosomes |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 590nm/617nm |
| Synonyms | H2A, H2A/X, H2AFX, Histone H2A, Histone H2AX, H2AX, X, X |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | 594, ALEXA FLUOR®, Alexa Fluor |
| Conjugated | Alexa conjugate 1 |
| Gene target | Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) |
| Short name | Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 594 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 594, Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |