Name : Histone H2A.X (Ubiquityl Lys119) Antibody, ALEXA FLUOR 647
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN2631331251
| Long name | ALEXA FLUOR 647 Conjugated, Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) Antibody |
| Also known as | Anti-Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 PAb ALEXA FLUOR 647 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 647, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Histone H2A, X Ubiquityl Lys119 |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 90-130/143 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human Ubiquityl Histone H2A, X (Lys119) |
| Gene ID Number | 3014 |
| Swiss Prot | P16104 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | DNA accessibility is regulated via a complex set of post-translational modifications of histones, DNA repair, DNA replication and chromosomal stability, Histones thereby play a central role in transcription regulation, Nucleosomes wrap and compact DNA into chromatin, Required for checkpoint-mediated arrest of cell cycle progression in response to low doses of ionizing radiation and for efficient repair of DNA double strand breaks (DSBs) specifically when modified by C-terminal phosphorylation, also called histone code, and nucleosome remodeling, limiting DNA accessibility to the cellular machineries which require DNA as a template, Variant histone H2A which replaces conventional H2A in a subset of nucleosomes |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 650nm/665nm |
| Synonyms | H2A, H2A/X, H2AFX, Histone H2A, Histone H2AX, H2AX, X, X |
| Properties | ALEXA FLUOR made this Alexa Fluor 633 conjugate that can be used in multi-color flow cytometry with instruments equipped with a second red laser or red diode, ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 633 is a practical alternative to APC as well as Cy5, Bioss Primary Conjugated Antibodies, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is detected in the FL4 detector of the core's upgraded 2-laser FACScans, Like other Alexa Fluor dyes, exhibits uncommon photo stability, making it an ideal choice for fluorescent microscopy, the Histone H2A, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate, X (Ubiquityl Lys119) Antibody |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 647, Alexa Fluor |
| Gene target | Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) |
| Short name | Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 647 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 647, Histone H2A, X (Ubiquityl Lys119) (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |