Name : Histone H2A.Z Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN3049678969
| Long name | Biotin Conjugated, Histone H2A, Z Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | Histone H2A, Z |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Histone H2A, Z |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human Histone H2A, Z |
| Gene ID number | 3015 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | H1, H2B, H3, Jul 2008], Nucleosomes consist of approximately 146 bp of DNA wrapped around a histone octamer composed of pairs of each of the four core histones (H2A, Studies in mice have shown that this particular histone is required for embryonic development and indicate that lack of functional histone H2A leads to embryonic lethality, The chromatin fiber is further compacted through the interaction of a linker histone, This gene encodes a replication-independent member of the histone H2A family that is distinct from other members of the family, [provided by RefSeq, and H4), with the DNA between the nucleosomes to form higher order chromatin structures, Histones are basic nuclear proteins that are responsible for the nucleosome structure of the chromosomal fiber in eukaryotes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | H2A, Z |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Histone H2A, Z Conjugated |
| Short name | Conjugated, Histone H2A, Z Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, Histone H2A, Z (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 4741 |
| Gene | H2AFZ |
| Long gene name | H2A histone family member Z |
| Synonyms gene | H2AZ |
| Synonyms gene name | H2A histone family, member Z |
| Locus | 4q23 |
| Discovery year | 1993-10-28 |
| GenBank acession | X52317 |
| Entrez gene record | 3015 |
| Pubmed identfication | 1697587 |
| RefSeq identity | NM_002106 |
| Classification | Histones |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000131048 |