Name : HNF1A/TCF1 Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5532463237
| Long name | HNF1A/TCF1 Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | HNF1A/TCF1 PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | TCF1/HNF1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TCF1/HNF1A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 200-250/628 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from rat HNF1 |
| Gene ID number | 24817 |
| Swiss Prot | P15257 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Binds to the inverted palindrome 5'-GTTAATNATTAAC-3', Required for the expression of several liver specific genes, especially in pancreatic islet cells and in liver, Transcriptional activator that regulates the tissue specific expression of multiple genes |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | HNF-1-alpha, HNF-1A, Hepatocyte nuclear factor 1-alpha, Hnf-1, Hnf1a, LF-B1, Lfb1, Liver-specific transcription factor LF-B1, TCF-1, Tcf1, Transcription factor 1, HNF1 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HNF1A/TCF1 |
| Short name | HNF1A/TCF1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | HNF1A/TCF1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 11621 |
| Gene | HNF1A |
| Long gene name | HNF1 homeobox A |
| Synonyms gene | MODY3 TCF1 |
| Synonyms gene name | LF-B1, albumin proximal factor , hepatic, hepatic nuclear factor (HNF1), transcription factor 1 |
| Synonyms | HNF1 LFB1 |
| Locus | 12q24, 31 |
| Discovery year | 1990-02-12 |
| GenBank acession | M57732 |
| Entrez gene record | 6927 |
| Pubmed identfication | 1535333 7795649 |
| RefSeq identity | NM_000545 |
| Classification | HNF class homeoboxes |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000151015 |
| Locus Specific Databases | Monogenic Diabetes LRG_522 |