Name : HNF1A/TCF1 Antibody, ALEXA FLUOR 555
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN6859927441
| Long name | ALEXA FLUOR 555 Conjugated, HNF1A/TCF1 Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-TCF1/HNF1A PAb ALEXA FLUOR 555 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 555, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TCF1/HNF1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TCF1/HNF1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 200-250/628 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from rat HNF1 |
| Gene ID Number | 24817 |
| Swiss Prot | P15257 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Binds to the inverted palindrome 5'-GTTAATNATTAAC-3', Required for the expression of several liver specific genes, especially in pancreatic islet cells and in liver, Transcriptional activator that regulates the tissue specific expression of multiple genes |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 553nm/568nm |
| Synonyms | HNF1 LFB1 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, Very high photo stable ALEXA conjugate, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 555, Alexa Fluor |
| Gene target | HNF1A/TCF1 |
| Short name | HNF1A/TCF1 Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 555 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 555, HNF1A/TCF1 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 11621 |
| Gene | HNF1A |
| Long gene name | HNF1 homeobox A |
| Synonyms gene | MODY3 TCF1 |
| Synonyms gene name | LF-B1, albumin proximal factor , hepatic, hepatic nuclear factor (HNF1), transcription factor 1 |
| Locus | 12q24, 31 |
| Discovery year | 1990-02-12 |
| GenBank acession | M57732 |
| Entrez gene record | 6927 |
| Pubmed identfication | 1535333 7795649 |
| RefSeq identity | NM_000545 |
| Classification | HNF class homeoboxes |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000151015 |
| Locus Specific Databases | Monogenic Diabetes LRG_522 |