Name : HNF4A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5161136855
| Long name | HNF4A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | HNF4A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | HNF4A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HNF4A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 300-330/464 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human HNF4 alpha |
| Gene ID number | 3172 |
| Swiss Prot | P41235 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Binds to DNA sites required for the transcription of alpha 1-antitrypsin, May be essential for development of the liver, apolipoprotein CIII, kidney and intestine, transthyretin genes and HNF1-alpha, Transcriptionally controlled transcription factor |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | FRTS4, HNF-4-alpha, HNF4, HNF4A, HNF4a7, HNF4a8, HNF4a9, HNF4alpha, Hepatocyte nuclear factor 4-alpha, MODY, MODY1, NR2A1, NR2A21, Nuclear receptor subfamily 2 group A member 1, TCF-14, TCF14, Transcription factor 14, Transcription factor HNF-4, TCF |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HNF4A |
| Short name | HNF4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | HNF4A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5024 |
| Gene | HNF4A |
| Long gene name | hepatocyte nuclear factor 4 alpha |
| Synonyms gene | TCF14 MODY MODY1 |
| Synonyms | NR2A1 HNF4 |
| Locus | 20q13, 12 |
| Discovery year | 1998-04-20 |
| GenBank acession | X76930 |
| Entrez gene record | 3172 |
| Pubmed identfication | 7926813 9048927 |
| Classification | Nuclear hormone receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000032531 |
| Locus Specific Databases | Monogenic Diabetes LRG_483 |