Name : HNF4A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN8019682200
| Long name | Biotin Conjugated, HNF4A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | HNF4A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HNF4A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 300-330/464 |
| Subcellular location | Nucleus |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human HNF4 alpha |
| Gene ID number | 3172 |
| Swiss Prot | P41235 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Binds to DNA sites required for the transcription of alpha 1-antitrypsin, May be essential for development of the liver, apolipoprotein CIII, kidney and intestine, transthyretin genes and HNF1-alpha, Transcriptionally controlled transcription factor |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | NR2A1 HNF4 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HNF4A Conjugated |
| Short name | Conjugated, HNF4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, HNF4A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5024 |
| Gene | HNF4A |
| Long gene name | hepatocyte nuclear factor 4 alpha |
| Synonyms gene | TCF14 MODY MODY1 |
| Locus | 20q13, 12 |
| Discovery year | 1998-04-20 |
| GenBank acession | X76930 |
| Entrez gene record | 3172 |
| Pubmed identfication | 7926813 9048927 |
| Classification | Nuclear hormone receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000032531 |
| Locus Specific Databases | Monogenic Diabetes LRG_483 |