Name : HSP70 1A/1B Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3565394665
| Long name | HSP70 1A/1B Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | HSP70 1A/1B PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | HSP70 1A/1B |
| Specificity | This is a highly specific antibody against HSP70 1A/1B |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Cytoplasm |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human HSP70 1A/1B |
| Gene ID number | 3303 |
| Swiss Prot | P08107 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Hsp70s stabilize preexistent proteins against aggregation and mediate the folding of newly translated polypeptides in the cytosol as well as within organelles, In case of rotavirus A infection, These chaperones participate in all these processes through their ability to recognize nonnative conformations of other proteins, They bind extended peptide segments with a net hydrophobic character exposed by polypeptides during translation and membrane translocation, or following stress-induced damage, serves as a post-attachment receptor for the virus to facilitate entry into the cell, In cooperation with other chaperones |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | HEL-S-103, HSP70, HSP70-1, HSP70-1/HSP70-2, HSP70-1A, HSP70I, HSPA1, HSPA1A, HSX70, Heat shock 70 kDa protein 1/2, Heat shock 70 kDa protein 1A/1B, 1/HSP70, 2, HSP72 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HSP70 1A/1B |
| Short name | HSP70 1A/1B Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | HSP70 1A/1B (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |