Name : HSP70 Antibody / HSPA1A
Supplier : NJS POLY
Price :406
SKU : GEN1835310193
| Category | Antibody |
| Concentration | 2ml sterile DI water, 5mg/ml if reconstituted with 0 |
| Form | Antigen affinity purified |
| Conjugation | Unconjugated |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Recognised antigen | HSP70 / HSPA1A |
| Host animal | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Clonality | Polyclonal (rabbit origin) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability to test the antibody against all known species, Mouse (Mus musculus), Rat , we cannot guarantee that no other cross reactivity can occur, Human (Homo sapiens) |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | 1-0, 5-1ug/ml, 5ug/ml, IHC (Paraffin): 0, Western blot: 0 |
| Notes | Optimal dilution of the HSP70 antibody should be determined by the researcher |
| Intented use | This HSP70 antibodyis to be used only for research purposes and not for diagnostics |
| Uniprot # | P0DMV8 |
| Purity | Antigen affinity |
| Description | (1999) found that peripheral blood mononuclear cells of 18 major depression patients expressed a short HSPA1A transcript that utilized exon 1 rather than exon 2, HSP70-1A, HSP72 or HSP70I, HSPA1A, No protein was associated with expression of this short HSPA1A mRNA, Shimizu et al, The HSPA1 gene is mapped on 6p21, The HSPA1A gene encodes a predicted 641-amino acid protein, This intronless gene encodes a 70kDa heat shock protein which is a member of the heat shock protein 70 family, Treatment with BGP-15, a pharmacologic inducer of Hsp72 that can protect against obesity-induced insulin resistance, and contractile function in severely affected diaphragm muscles in mdx dystrophic mice, improved muscular architecture, is a protein that in humans is encoded by the HSPA1A gene, possibly due to lack of a TATA box or loss of internal ribosome binding sites, strength, which is found in the more common HSPA1A transcript, 33, HSPA1 (heat shock 70kDa protein 1A) also known as HSP70-1 |
| Immunogen | Amino acids KGKISEADKKKVLDKCQEVISWLDANTLAEKDEFEHKR of human HSPA1A were used as the immunogen for the HSP70 antibody |
| Storage | Avoid repeated freezing and thawing, Celcius or lower, Cycles of freezing and thawing can denaturate the peptide chains of the antibodies and reduce their sensitivity and/or change their affinity, Prepare aliqotes in such a manner so that freeze-thaw cycles are minimized, aliquot and store at -20 deg, the HSP70 antibody may be kept for up to one month refrigerated at +4 degrees C, After reconstitution, For long-term |
| Localization | cytoplasmic, Nuclear |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by NJS poly they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | HSP70 / HSPA1A |
| Short name | HSP70 Antibody / HSPA1A |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | HSP70 (Antibody to) / HSPA1A |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5232 |
| Gene | HSPA1A |
| Long gene name | heat shock protein family A (Hsp70) member 1A |
| Synonyms gene | HSPA1 |
| Synonyms gene name | heat shock 70kD protein 1A heat shock 70kDa protein 1A |
| Synonyms | HSP70-1 |
| Locus | 6p21, 33 |
| Discovery year | 2001-06-22 |
| GenBank acession | BC002453 |
| Entrez gene record | 3303 |
| Classification | Heat shock 70kDa proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000031201 |