Name : Human herpesvirus 6A Capsid-binding protein U65 (U65)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :1962
SKU : GEN2656701794
| Long name | Recombinant Human herpesvirus 6A Capsid-binding protein U65 (U65) |
| Alternative names | Capsid-binding protein UL16 homolog, Capsid-binding protein UL16 homolog |
| Gene name | U65 |
| Other gene names | 11R, U65 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Capsid-binding protein U65 (U65) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | herpesvirus 6A Capsid-binding protein U65 (U65) |
| Short name | herpesvirus 6A Capsid-binding protein U65 (U65) |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens herpesvirus 6A Capsid-binding protein U65 (U65), H |
| Identity | 10222 |
| Gene | SNORA65 |
| Long gene name | H/ACA box 65 , small nucleolar RNA |
| Synonyms gene | RNU65 |
| Synonyms gene name | RNA, U65 small nucleolar |
| Synonyms | U65 |
| Locus | 9q33, 3 |
| Discovery year | 1999-12-14 |
| GenBank acession | Y11159 |
| Entrez gene record | 26783 |
| Pubmed identfication | 9106664 15199136 16381836 |
| RefSeq identity | NR_002449 |
| Classification | H/ACA box , Small nucleolar RNAs |