| Long name | Recombinant Human Matrix metalloproteinase-23 (MMP23A) |
| Alternative names | Femalysin, MIFR-1, MMP-21, MMP-21, MMP-22, MMP-23, Matrix metalloproteinase-21, Matrix metalloproteinase-22, Matrix metalloproteinase-23, femalysin, matrix metallopeptidase 23B, matrix metalloproteinase 22, matrix metalloproteinase 23B, matrix metalloproteinase in the female reproductive tract, matrix metalloproteinase-21, matrix metalloproteinase-22, matrix metalloproteinase-23, matrix metalloproteinase-23 |
| Gene name | N/A |
| Other gene names | MIFR, MIFR-1, MMP-21, MMP-22, MMP-23, MMP21, MMP22, MMP23A, MMP23A, MMP23B |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, coli, Matrix metalloproteinase-23 (MMP23A) is a recombinant protein expressed in E |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | coli, E |
| Available also expressed in: | Yeast, E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | We can custom produce according to your specifications, This item requires custom production and lead time is between 5-9 weeks |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | Matrix metalloproteinase-23 (MMP23A) |
| Short name | Matrix metalloproteinase-23 (MMP23A) |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens Matrix metalloproteinase-23 (MMP23A), H |
| Identity | 7170 |
| Gene | MMP23A |
| Long gene name | matrix metallopeptidase 23A (pseudogene) |
| Synonyms gene | MMP21 |
| Synonyms gene name | matrix metalloproteinase 23A matrix metallopeptidase 23A |
| Synonyms | MIFR |
| Locus | 1p36, 33 |
| Discovery year | 1999-08-26 |
| Entrez gene record | 8511 |
| Pubmed identfication | 9740677 9750192 |
| RefSeq identity | NR_002946 |
| Classification | Immunoglobulin like domain containing Matrix metallopeptidases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000000585 |