Name : Human Microphthalmia-associated transcription factor (MITF)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2448
SKU : GEN2300793514
| Long name | Recombinant Human Microphthalmia-associated transcription factor (MITF) |
| Alternative names | Class E basic helix-loop-helix protein 32, Microphthalmia-associated transcription factor, bHLHe32, class E basic helix-loop-helix protein 32, microphthalmia-associated transcription factor, microphthalmia-associated transcription factor, microphthalmia-associated transcription factor isoform 4 |
| Gene name | MITF |
| Other gene names | BHLHE32, CMM8, MI, MITF, WS2, WS2A, bHLHe32, bHLHe32, MITF |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Microphthalmia-associated transcription factor (MITF) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Description | Complex subunit associated factors are involved in hybridoma growth, Converting from DNA to RNA is made by enzymatic reactions, During transcription, Eosinohils, NFKB 105 subunit for example is a polypetide gene enhancer of genes in B cells, Signaling ligand binding transcription factors play an important role in transduction cascades, The activation of transcription factor subunits is the first step of gene expression, Transcription factors, Transcriptions are key functions in signal transduction pathways, a DNA sequence is read by an RNA polymerase, anti-parallel RNA strand called a primary transcript, base pairs of nucleotides , eritroid proliferation and derived from promotor binding stimulating subunits on the DNA binding complex, in which a particular segment of DNA is copied into RNA (mRNA) by the enzyme RNA polymerases, transcription related growth factors and stimulating factors or repressing nuclear factors are complex subunits of proteins involved in cell differentiation, unites and elongations can be RNA and DNA nucleic acids, which produces a complementary, Aplha |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | Microphthalmia-associated transcription factor (MITF) |
| Short name | Microphthalmia-associated transcription factor (MITF) |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens Microphthalmia-associated transcription factor (microphthalmia-associated transcription factor), H |
| Alternative to gene target | BT, DNA-templated and biological process this GO :0006366 and transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0006461 and protein complex assembly and biological process this GO :0010468 and regulation of gene expression and biological process this GO :0016055 and Wnt signaling pathway and biological process this GO :0030154 and cell differentiation and biological process this GO :0030316 and osteoclast differentiation and biological process this GO :0030318 and melanocyte differentiation and biological process this GO :0042127 and regulation of cell proliferation and biological process this GO :0043010 and camera-type eye development and biological process this GO :0043066 and negative regulation of apoptotic process and biological process this GO :0043234 and protein complex and cellular component this GO :0043473 and pigmentation and biological process this GO :0044336 and canonical Wnt signaling pathway involved in negative regulation of apoptotic process and biological process this GO :0045165 and cell fate commitment and biological process this GO :0045670 and regulation of osteoclast differentiation and biological process this GO :0045893 and positive regulation of transcription, DNA-templated and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0046849 and bone remodeling and biological process this GO :0046983 and protein dimerization activity and molecular function, MITF and IDBG-44086 and ENSG00000187098 and 4286, Mitf and IDBG-172461 and ENSMUSG00000035158 and 17342, bHLHe32 and CMM8 and MI and WS2 and WS2A, nuclei, protein dimerization activity, this GO :0000978 and RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding and molecular function this GO :0000979 and RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding and molecular function this GO :0001077 and RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding transcription factor activity involved in positive regulation of transcription and molecular function this GO :0003677 and DNA binding and molecular function this GO :0003682 and chromatin binding and molecular function this GO :0003700 and sequence-specific DNA binding transcription factor activity and molecular function this GO :0003705 and RNA polymerase II distal enhancer sequence-specific DNA binding transcription factor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0006355 and regulation of transcription, this GO :0000978: RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding, this GO :0000978: RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding and also this GO :0000979: RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding and also this GO :0001077: RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding transcription factor activity involved in positive regulation of transcription and also this GO :0003677: DNA binding and also this GO :0003682: chromatin binding and also this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity and also this GO :0003705: RNA polymerase II distal enhancer sequence-specific DNA binding transcription factor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0046983: protein dimerization activity, this GO :0000979: RNA polymerase II core promoter sequence-specific DNA binding, this GO :0001077: RNA polymerase II core promoter proximal region sequence-specific DNA binding transcription factor activity involved in positive regulation of transcription, this GO :0003677: DNA binding, this GO :0003682: chromatin binding, this GO :0003700: sequence-specific DNA binding transcription factor activity, this GO :0003705: RNA polymerase II distal enhancer sequence-specific DNA binding transcription factor activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0046983: protein dimerization activity, 29882 and IDBG-644985 and ENSBTAG00000006679 and 407219, microphthalmia-associated transcription factor |
| Identity | 7105 |
| Gene | MITF |
| Long gene name | melanogenesis associated transcription factor |
| Synonyms gene | WS2A WS2 |
| Synonyms gene name | Waardenburg syndrome, type 2A microphthalmia-associated transcription factor |
| Synonyms | MI bHLHe32 |
| Synonyms name | homolog of mouse microphthalmia |
| Locus | 3p13 |
| Discovery year | 1993-10-27 |
| Entrez gene record | 4286 |
| Pubmed identfication | 8069297 7874167 7951321 |
| RefSeq identity | NM_198159 |
| Classification | Basic helix-loop-helix proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000149921 |
| Locus Specific Databases | LOVD - Leiden Open Variation Database LRG_776 |