| Long name | Recombinant Human Ubiquitin-conjugating enzyme E2 W (UBE2W) |
| Alternative names | N-terminus-conjugating E2, N-terminus-conjugating E2, UBC-16, Ubiquitin carrier protein W, Ubiquitin-conjugating enzyme 16, Ubiquitin-conjugating enzyme E2 W, Ubiquitin-protein ligase W, ubiquitin carrier protein W, ubiquitin-conjugating enzyme 16, ubiquitin-conjugating enzyme 2W, ubiquitin-conjugating enzyme E2 W, ubiquitin-conjugating enzyme E2W (putative), ubiquitin-protein ligase W, ubiquitin-conjugating enzyme E2 W isoform 1 |
| Gene name | UBE2W |
| Other gene names | UBC-16, UBC-16, UBC16, UBC16, UBE2W, UBE2W |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Ubiquitin-conjugating enzyme E2 W (UBE2W) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | Ubiquitin-conjugating E2 W (UBE2W) |
| Short name | Ubiquitin-conjugating enzyme E2 W (UBE2W) |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens Ubiquitin-conjugating enzyme E2 W (UBE2W), H |
| Identity | 25616 |
| Gene | UBE2W |
| Long gene name | ubiquitin conjugating enzyme E2 W |
| Synonyms gene name | ubiquitin-conjugating enzyme E2W (putative) ubiquitin conjugating enzyme E2 W (putative) |
| Synonyms | FLJ11011 UBC-16 |
| Synonyms name | E2 ubiquitin-conjugating enzyme W N-terminal E2 ubiquitin-conjugating enzyme N-terminus-conjugating E2 Ubiquitin carrier protein W Ubiquitin-conjugating enzyme 16 Ubiquitin-protein ligase W |
| Locus | 8q21, 11 |
| Discovery year | 2005-10-06 |
| GenBank acession | AK001873 |
| Entrez gene record | 55284 |
| Pubmed identfication | 12477932 |
| RefSeq identity | NM_001001481 |
| Classification | Ubiquitin conjugating enzymes E2 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000164517 |