Name : IDH3A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5570253307
| Long name | IDH3A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | IDH3A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | IDH3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against IDH3A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 310-360/366 |
| Subcellular location | Mitochondrion |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human IDH3A |
| Gene ID number | 3419 |
| Swiss Prot | P50213 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Each isozyme is a heterotetramer that is composed of two alpha subunits, Five isocitrate dehydrogenases have been reported: three NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenases, IDH3A is the alpha subunit of one isozyme of NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenase, NAD(+)-dependent isocitrate dehydrogenases catalyze the allosterically regulated rate-limiting step of the tricarboxylic acid cycle, These enzymes belong to two distinct subclasses, and one gamma subunit, and two NADP(+)-dependent isocitrate dehydrogenases, one beta subunit, one of which is mitochondrial and the other predominantly cytosolic, one of which utilizes NAD(+) as the electron acceptor and the other NADP(+), which localize to the mitochondrial matrix, Isocitrate dehydrogenases catalyze the oxidative decarboxylation of isocitrate to 2-oxoglutarate |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | IDH3A, Isocitric dehydrogenase subunit alpha, NAD(+)-specific ICDH subunit alpha, mitochondrial, Isocitrate dehydrogenase [NAD] subunit alpha |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | IDH3A |
| Short name | IDH3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | IDH3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 5384 |
| Gene | IDH3A |
| Long gene name | isocitrate dehydrogenase 3 (NAD(+)) alpha |
| Synonyms gene name | isocitrate dehydrogenase 3 (NAD+) alpha |
| Synonyms name | H-IDH alpha isocitric dehydrogenase isocitrate dehydrogenase [NAD] subunit alpha, mitochondrial NAD+-specific ICDH NAD(H)-specific isocitrate dehydrogenase alpha subunit isocitrate dehydrogenase (NAD+) alpha chain |
| Locus | 15q25, 1 |
| Discovery year | 1995-11-02 |
| Entrez gene record | 3419 |
| Pubmed identfication | 8833160 |
| RefSeq identity | NM_005530 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000143732 |